Akwa - Web


Idź do treści

Menu główne:


Pielegnica meeka

Gatunki ryb > Pielegnicowate

Pielęgnica Meeka ( Cichlasoma meeki )

Ta wspaniała pielęgnica osiąga w warunkach naturalnych długość 16 centymetrów do podobnej wielkości dorasta także w optymalnych warunkach w akwariach. Żyje w wodach Gwatemali i płw. Jukatan Po raz pierwszy została sprowadzona do Niemiec w 1939 roku. Samce mają ciało mocniejsze od samic ostro zakończoną płetwę odbytową i grzbietowa oraz jaskrawo czerwony brzuch.Dorosłe osobniki są monogamiczne ( żyją parami ) i mają własne terytoria, o które zaciekle walczą nawet przed większymi od siebie , grożniejszymi drapieżnikami. Należą do ryb litofilnych, tzn. składających jaja ikry na twardym kamiennym podłożu, z reguły na płaskich kamieniach.

Rodzice mają silnie rozwinięty instynkt opiekuńczy, oboje opiekują się jajami ikry i narybkiem.Pielęgnica Meeka jest gatunkiem bardzo płodnym. Optymalna temperatura wody do odbycia tarła i rozwoju jaj ikrywynosi 24'C, twardość wody 10'dGH, do 2' dGH natomiast pH wody nie powinno spadać poniżej 6.0 Większe zakwaszenie wody i zwrost stężenia azotanów ujemnie wpływa na zdrowie ryb i może doprowadzić nawet do śnięcia ryb bez dodatkowych, wyrażnych objawów. Młode żywią się początkowo larwami solowca lub widłonogów, póżniej innymi pokarmami np; siekanymi rurecznikami, zooplanktonem, larwami komarów, skrobanym mięsem wołowym, kurzym. Jedzą bardzo dużo. Konieczność intensywnego karmienia ryb zmusza także do regularnego czyszczenia akwariumu.

W akwarium hodowlanym, z dużym stadem ryb, musi być włączony filtr, a ponadto raz czy dwa razy w tygodniu należy wymienić 2/3 wody na świeżą. Dojrzałe osobniki są bardzo odporne na spadek temperatury wody, wystarcza im 20'C, a okresowo mogą wytrzymać nawet temperaturę 15'C. Wolą pokarm w większych kęsach, np dżdżownice, małe rybki, kawałki wołowiny czy serca wołowego, lubią duże larwy owadów wodnych. Do obserwcji pełnego cyklu życiowego tej ryby niezbędne jest dla jednej pary akwarium o pojemności 100 L. W mniejszej przestrzeni mogą wystapić utarczki nawet w obrębie dobranej już pary. W czasie tarła pielęgnica Meeka staje się kłótliwa i wojownicza. Na dnie akwarium należy umieścić kawałki skał, gdyż pielęgnice te mają zwyczaj przekopywać dno, wyrywając przy tym rośliny.


Pielęgnica meeka

Powrót do treści | Wróć do menu głównego