Akwa - Web


Idź do treści

Menu główne:


Kardynalek chinski

Gatunki ryb > Karpiowate

Kardynałek Chiński: ( Tanichthys albonubes )

Ta niewielka czterocentymetrowa rybka pochodzi z okolic Katmandu w południowych Chinach. Do Europy została sprowadzona w 1938 r. Ze względu na łatwość hodowli i rozmnażania raz piękne ubarwienie jest do dzisiaj bardzo popularna wśród akwarystów. Wyhodowano również odmianę weloniastą tego wpaniałego gatunku.

Do tarła ryby łączy się w pary lub w niewielkie stadka. Kardynałek Chiński l ubi akwaria nasłonecznione ze świeżą, odstaną wodą o temperaturze 20 - 22'C. pH 7,0. i twardości 8 - 10'dGH oraz 2'dCH. W akwarium przeznaczonym do rozrodu umieszcza się małe gałązki drobnolistnych roślin wodnych. Dno zbiornika powinno się przykryć siatką ochronną, chociaż z reguły kardynałe nie zjada własnej ikry. Samce są smuklejsze, a ich płetwy - grzbietowa i odbytowa są bardziej wystające oraz jaskrawiej niż u samic ubarwione. Jaja ikry są drobne, jasnożółte. Zaś larwy narybku wylęgają się po 72 godzinach inkubacji oraz wiszą przylepione do ścian akwarium i liści roślin. A po trzech dniach zaczynają swobodnie pływać w toni.


Wówczas podajemy narybkowi 3 - 4 razy dziennie pokarm wysokokaloryczny, roztarty na miał z odrobiną wody i przepuszczamy przez gestą siatkę. W wodzie powinna wówczas powstać delikatna mgiełka ( zawiesina pokarmowa ) którą skarmiają się larwy kardynałka Chińskiego. Kilka niewielkich ślimaków likwiduje nadmiar podanego pokarmu. Po 12-14 dniach można zaczą ć karmić narybek drobnymi larwami solowca i widłonogów, a także tzw. pyłem wrotkowym.

Ubarwienie młodego narybku charakteryzuje się podłużną, błyszczącą smugą z neonowym połyskiem stopniowo zanikajacą wraz z wiekiem. Od maja do pażdziernika można hodować narybek kardynałka w ogrodowych sadzawkach Kardynałek Chiński jest rybką wytrzymałą na spadek temperatury wody i może przezimować w temperaturze 5'C. pod warunkiem że spadek temperatury będzie sie odbywał stopniowo. Kardynałek jest rybką wszystkożerna, wskazany jest dodatek glonów do pożywienia

Kardynałek chiński

Powrót do treści | Wróć do menu głównego