Akwa - Web


Idź do treści

Menu główne:


Cierniooczek myersa

Gatunki ryb > Piskorzowate

Cierniooczek myersa: ( Acanthophthalmus myersi )

Zasiedla wody Tajlandi i dorasta do długości 10 - 12 cm Samice mają bardziej wydatny brzuch, przez ściany którego przeświecają zielone jajniki. Temperatura wody powinna wynosić 26'C pH 6,5. twardość wody 8'dGH i 1'dCH. Ryby z rodzaju Acanthophthalmus są bardzo pospolite w wodach południowo - wschodniej Azji. Rodzaj ten obejmuje wiele gatunków i podgatunków, często ogromnie podobnych do siebie. Charakterystyczne dla tych ryb jest wstęgowate, mocno bocznie spłaszczone ciało oraz trzy pary wąsików otaczających otwór gębowy. Pod każdym okiem znajduje się kolec.

W 1975 roku rozmnożono po raz pierwszy te ryby w byłym ZSRR stosując injekcję hormonu gonado-tropowego. Cierniooczek Myersa trze się pod powierzchnią wody, bok przy boku, w ślizgowym ruchu tak szybkim że powstają na powierzchni wody fale i wiry. Po wydaleniu zapłodnionej ikry, opadają na dno zbiornika, wypuszczajac przy tym pęcherzyki powietrza z pyska. Cykl ten powtarza się co 5 - 10 minut przez 2 do 4 godzin. Zielonkawe jaja o średnicy około 1 mm. wydalane są w ogromnej ilości. ( Zdarza się że samica sama wytrze się spontanicznie wśród roślinności. W niewielkich odstępach czasu składa każdorazowo ponad setkę, białych jaj ikry - nie zielonych ) Po 24 godzinach wylęgają się larwy mające pomocnicze krzaczaste skrzela, znikające w ciągu dwóch tygodni. Najlepszym pierwszym pokarmem narybku są larwy solowca.

Do hodowli najlepiej nadają się duże, podłużne akwaria. Cierniooczem Myersa i pokrewne gatunki świetnie uzupełniają zbiorowe akwaria. Zajmując przydenną strefę. Lubią liczne kryjówki i przyćmione światło, dno miękkie. Zbyt ostry piasek może spowodować obtarcia lub skaleczenie brzucha. Zmiany ciśnienia atmosferycznego, powodują nieustanne pływanie wzdłuż ścian zbiornika. Uwielbiają rurecznik larwy owadów ale nie gardzą również szczatkami zwierząt i roślin.

Cierniooczek kohla
Cierniooczek myersa

Powrót do treści | Wróć do menu głównego